Valgele Valgega 2013

Projekti tutvustus ja info osalemise kohta:

Kunstiprojekti seitsmes kevad hakkab lumekooriku alt tasahilju välja paistma ja kutsub sel aastal õpilasi koos õpetajatega kriiditahvlitele joonistama, joonistatut jäädvustama ja üksteisega jagama.

9aeab-kunstiprlogoilmakirjataKriiditahvli kirjed kaovad enamasti tunnikella helisedes pesukäsna ja vanad tahvlid teevad ruumi uue ajastu tarkadele ja tundlikele paneelidele. Kriidised sõrmed ja kriuks on peagi ajalugu ning kriiditolmuse põsega kass ja poolenisti mahapestud sabaga hiir saavad ülesjoonistatud digitaalse tindiga ning kodunevad kiirelt digimaailmas.
Digitaliseerime meiegi … mõistagi omamoodi!

Oleme vanamoelised ja uuendusmeelsed ühekorraga. Joonistame kriiditahvlid lugulaulusid täis, jäädvustame selle siis digikaamerate abil ja jagame neid üksteisega. Nõnda kogume kokku koolilood erinevatest Eestimaa nurkadest ja kogutud materjalidest paneme kokku näituse.

Kevade ja kodutööde edenedes ootab Tondi Põhikool kõiki kunstiprojektilisi 8. mail 2013 oma kooliaeda TahvliMaaniatöötuppa, mille käigus valmib kunstiteos „Jutukas kooliaed“. Pärast seda ootab meid põnev DRAAKONIJAHT Eesti Ajaloomuuseumis ja LÕVIJAHT Niguliste kirikus. Päev lõppeb üllatusmänguga.
Õpetajate ideetundi juhendab sel aastal raamatute kunstnik Krete Pajo teemal „sõnum läbi pop-up kunsti“.
Uusi ja põnevaid kunstitarbeid tutvustab Büroo Pluss

Tähtis tehniline teave uutele ja vanadele osalejatele:

  • kunstiprojekt on suunatud erivajadustega lastele ja noortele
  • osaletakse meeskonnana: 4 õpilast ja 2 juhendajat organisatsiooni ühe õpitaseme kohta
  • osavõtuks tuleb registreeruda hiljemalt kodutööde esitamise ajaks, milleks on 12. aprill 2013, registreerimislehe ja kodutööde esitamise info leiad projekti ajaveebist valgelevalgega.wordpress.com
  • osalustasu, mille sisse mahub ka lõunasöök, on meeskonnaliikme kohat 4€.

Kodutöö: “Jutukad kriiditahvlid”:

Kodutööna kujutame sel aastal ühe mõnusa loo oma klassi kriiditahvlile.

See lugu võib jutustada kunstiklassist, koolist, vahetunnist, kevade tulekust ja putukate mängudest, see võib olla naljalugu, mis juhtus üleeile, kolmanda tunni ajal või hoopiski üleskutse ilusatele ja üllatele tegudele. See võib olla ka rahvajutt või muistend või luuletus – täpselt see, mis teie meeskonnale oluline on, millest jutustada tahate….

Kui idee valmis, siis kasutage kriiditahvlit selle loo jutustamiseks. Kui vaja, võite kasutada ka fotosid ja pilte selle peal, et ilmekust lisada. Nüüd, kui lugu tahvlil valmis, pildistage see nii hästi kui võimalik üles – püüdke kasutada uue põlvkonna võimekaid aparaate 🙂 Digitaalne foto olgu vähemalt 10, soovitavalt 16 megapikslit, et see pärast suure väljatrükitud fotona ka meie ühisnäitusel kõige parem välja paistaks. Hea nipp on juba enne tahvlile loo kujutamist kaamerasilmast vaadata, kui palju teie tulevast tahvlikunsti kaadrisse mahub.

Kui olete loo kujutamise ja fotoga valmis saanud, siis olete, nii nagu rahvakeeles öeldakse”koerast” peaaegu juba üle saanud. Jääb vaid ületada saba ehk foto tuleb laadida meie näituse galeriisse. Juhendi leiad SIIT

Kodutööde esitamise tähtaeg on 12. aprill !!!


Ajakava:

Valgele Valgega 2013 “kõnelevad kriiditahvlid”
8. mail 2013 Tondi Põhikoolis

92312-ajakavablogisse


Jutukad koolitahvlid Tondi Põhikoolis!

Kolmapäeval, 8. mail tuunivad erikoolide lapsed Tallinna Tondi Põhikooli õuel tahvleid ning üheskoos avatakse ka näitus “Jutukad koolitahvlid”.

Projekti “Valgele Valgega 2013” kõik osalejad saavad 8. mail kujundada iseendale Sadolini Värvikeskuse tahvlivärvidega täpselt sellised koolitahvlid, nagu neile meeldivad ning jätta neile kriidiga piltsõnumeid lõppevast kooliaastast. Tuunitud tahvlid riputatakse koolimaja õuepuudele kuivama ja nii sünnib ühine kunstiteos “Kõnelev kooliaed”.

Tahvlite kujundamine on siiski vaid üks põnev tegevus suures kunstiprojektis, mida sel aastal juba seitsmendat korda korraldab Tallinna Tondi Põhikool. Kunstiprojekt “Valgele Valgega ehk värviliselt” loob erivajadustega laste jaoks sobiliku ja turvalise võimaluse oma mõtete ja tunnete jagamiseks, toetab õpilaste kunstihuvi ja aitab kaasa käelise tegevuse arengule.

Traditsiooniliselt on kõik projektis osalejad enne ühist kunstipäeva kodutööna kas joonistanud või meisterdanud etteantud teemal loovtöö. Sel aastal tuli osalejatel kujutada üks nende jaoks oluline lugu oma klassi kriiditahvlile, see üles pildistada ja teistega jagada. Nendest lugudest seadis projekti meeskond koos kujundaja Merle Ainsooga kokku posternäituse „Jutukad kriiditahvlid“.
Näitus on huvilistele avatud 8. maist kuni 10. juunini 2013 Tondi Põhikooli I korruse fuajees ning pärast seda rändab näitus edasi teistesse kunstiprojektis osalenud koolidesse. Infot, kus väljapanek parajasti on, saab jooksvalt projekti ajaveebist https://valgelevalgega.wordpress.com/

Pärastlõunal, mil näitus avatud ja tahvlid kujundatud, viib kunstiprojekt Eestimaa erinevatest paikadest kunstipäevaks kohalesõitnud 87 õpilast ja õpetajat haridusprogrammidesse Tallinna vanalinna muuseumitesse. Kunstipäevalistel tuleb sammuda lohe jälgedes Eesti Ajaloomuuseumis otsides vastuseid Eesti ajaloo ja Suurgildi hoone põneva mineviku kohta. Niguliste kirikus aga uuritakse lõbusa otsimismängu käigus muuseumi tähtsamaid kunstiteoseid.
Haridusprogrammid vanalinnas lõppevad kunstipäevale traditsiooniliselt suure ja uhke tordiga, mille seekord valmistab restoran “Kaljas” koostöös restoran “City Platz’iga”.

Kunstiprojektis ei õpi ainult õpilased – ka õpetajad saavad uusi teadmisi. Sellel aastal õpetab raamatute kunstnik Krete Pajo õpetajatele, kuidas luua ja jätta sõnumeid läbi POP-UP pildi. Erikooli kunstiõpetajal peab jaguma loovust ja oskust, et leida igale lapsele sobiv tegutsemis- ja väljendusviis. Kunstiprojektis osalemine annab õpetajatele võimaluse õpitubadest, teiste koolide loovtöödest ja üksteise kogemusest inspiratsiooni saada ning seeläbi veelgi edukamalt oma õpilasi õpetada.

Käesoleva aasta kunstiprojektis osalevad: Astangu Kutserehabilitatsiooni Keskus, Kiigemetsa Kool, Päinurme Internaatkool, Rakvere Lille Kool, Vaeküla Kool, Valga Jaanikese Kool, Vidruka Kool, Õismäe Kool, Käo Põhikool, Lahmuse Kool, Ristiku Põhikool ja Tallinna Tondi Põhikool.

Projekti peavad oluliseks ja toetavad Haridus- ja Teadusministeerium ning Tallinna Haridusamet. Projekti tegevusi aitavad läbi viia ja toetavad Eesti Ajaloomuuseum ja Niguliste muuseum, Sadolini Värvikeskus, koopiakeskus OÜ Koopia Niin ja Rauam, restoran Kaljas koostöös restoran City Platz’iga, OÜ Dermoshop, Tallinna Külmhoone („Premia“), AS Hallik („Hagar“), OÜ Saarioinen („Mamma“ ) ning MTÜ Meie Lapsed.


Vaata “Valgele Valgega 2013” näituse raamatut “Jutukad kriiditahvlid” (.pdf)
Vaata galeriid “Jutukad koolitahvlid Tondi Põhikoolis!”