2019, Üldine teema, Kodutööd

Kes on kirjanik Juhan Jaik

JUHAN JAIK sündis 13.jaanuaril 1899. aastal Võrumaal, Sännas mõisatöölise pojana. Ta õppis Sänna ja Tsooru algkoolides. Rahanappuse ja kohmakas koolisüsteemi tõttu jäi aga tema koolitee lünklikuks.

juhan_jaikUnistades vabast Eesti riigist asutasid trotslikud poisid, nede hulgas ka nooruke Juhan Jaik 1913. aastal riigikukutajate salaseltsi „Komorra“. Nende siht oli […] lüüa välja siit maalt kõik venelased ja sakslased ja luua iseseisev riik.“ Selle suurejoonelise plaani eest saatis tsaarivõim 16-aastase Juhan Jaigi asumisele. Revolutsioonisegaduste ajal tuli noormees suurte lootustega koju, kuid jäi peagi Sänna kommunistide pilkelaulu sisse kirjutamise tõttu jalgu ka punavõimule – seekord ähvardas koguni surmanuhtlus. Napilt pääsenuna läbis Jaik Tallinnas ohvitserikursuse, võitles Vabadussõjas, õppis õhtukeskkoolis.

Muuhulgas töötas ta ajakirjanikuna, Eesti Raamatuaasta peasekretärina ja Haridusministeeriumi nõunikuna. 1944. aastal põgenes Juhan Jaik koos perega Saksamaale, hiljem kolis elama Rootsi, kus ta suri 1948. aastal ajukasvaja tõttu. 1990. aastal maeti ta ümberümber Tallinna Rahumäe kalmistule. Lähedased ja tuttavad meenutavad teda optimistliku inimesena, kelle tulek tekitas alati rõõmsa ootuse: kohe hakkab toimuma midagi huvitavat ja toredat.

Jaik meenutab mitmes mõttes Hans Christian Anderseni – mõlemad on pärit vaesest perest, haridustee jäi kõigile püüdmistele vaatamata lünklikuks ning mõlemad on innuka, entusiastliku, kõrgelennulise loomingulaadiga.

Juhan Jaigilt ilmus pikk rida fantaasiarikkaid (muinas)jutu- ja luuletuste kogusid noorsoole – „Uhhuu jutustused“ (1929), „Kaarnakivi“ (1931), „Vanapagan ja seitse venda“ (1932), „Vanaisa kasukas“ (1933), „Hõbedane karjakell“ (1933), „Hädastvere poiste ninamees“ (1934), „Kuutõrvajad“ (1934), „Tondijutud“ (1936), „Pajupill“ (1937), „Tolmukull“ (1939), „Hunt“ (1942), „Nõiutud Tuks“ (1944), jutustus „Juudasoo“ (1934) jutustuste triloogia „Pombi ja Üdsimärdi nõiad“ (1932), „Pombi ja esivanemate kuld“ (1934), „Pombi ja Siukuningas“ (1934) ning kuus lastenäidendit.

Allikas: Võrumaa Keskraamatukogu

Juhan Jaigi loomigut leiab ka ERR audioarhiivist:

“Pajupill” loeb Andres Raag

“Mesikäpa saunaskäimine”  loeb näitleja Tarvo Krall

“Tondijutud” – “Raudmees”, loeb näitleja Tõnu Aav

“Tondijutud” – “Pudelitont Kiki”, loeb näitleja Tõnu Aav

 “Tondijutud” – “Puru-Peetri imepaun”, loeb näitleja Tõnu Aav

“Tondijutud” – “Peetrus ja vana sõjamees “, loeb näitleja Tõnu Aav

“Tondijutud” – “Ülejäänu ja ta kuraski moor”, loeb näitleja Tõnu Aav

“Hunt” – loeb Juhan Viidin

“Jaaniöö”, loeb näitleja Erik Ruus

 “Kukku”, loeb näitleja Liivika Hanstin

“Leeno”, loeb näitleja Rednar Annus

“Kaarnakivi” loeb Raivo Trass

 

 

 

 

 

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s